eshop
 

Požární bezpečnost může být jedním z důvodů pro upgrade vašeho starého zářivkového osvětlení na LED

8. 11. 2019

Když se nové revoluční technologie představují trhu, často se stává, že se kvalitě, použitelnosti a bezpečnosti prvních verzí produktu nevěnuje až taková pozornost. To je případ i led technologie, která se před více než deseti lety poprvé vrhla do domácností a podniků. Mnoho uživatelů těchto raných led produktů bylo konfrontováno s výrobky nízké kvality, u nichž se záhy začaly projevovat poruchy. Široce byly hlášeny úrazy elektrickým proudem a nebezpečí požáru. K nepřehlednosti trhu přispíval i fakt, že většina výrobců byla soustředěna ve východní Asii a jejich dovozci a lokální obchodní zástupci měli nízké znalosti o dovážených produktech. Někdy nepříjemná prvotní zkušenost často ovlivní naši mysl na zbytečně dlouhou dobu a tak brání a odkládá přijetí vyspělé a široce prověřené technologie.

Veijo Malinen, ředitel finského Paikallis-Sähkö, který se ve spolupráci s pojišťovnami zabývá proaktivní údržbou elektrických systémů, říká, že jedním z hlavních způsobů jak zlepšit elektrickou bezpečnosti zářivkových svítidel je, již léty prověřené, použití led trubic.

Na konci své životnosti jsou často staré zářivky ponechány ve svítidle po dlouhou dobu, než jsou vyměněny. Mnoho lidí si neuvědomuje, že startér stále ohřívá vlákna na koncích zářivky, což způsobuje extrémně vysoké teploty a nebezpečí požáru. Tento problém neexistuje, pokud používáte LED trubice. Díky nízkému proudu LED trubic starý předřadník již nemusí fungovat a i když zůstane v tělese tak se nezahřívá ani neopotřebovává, jako se děje se zářivkami, říká Malinen.

Vadná zářivka skrývá vážné nebezpečí požáru

"V průběhu let jsme provedli četná měření pomocí termovizních kamer na akumulaci tepla ve vadných zářivkách a mimo jiné zjistili, že v nejhorším případě může teplota zářivky na konci životnosti stoupnout na více než 200 ° C," říká Malinen. Tepelné záření vyhořelé zářivky může dokonce roztavit ochranné pouzdro tělesa. Skombinujte výše zmíněné s prachem usazeným na povrchu tělesa a díváte se na velké nebezpečí vzniku požáru.

Naši zákazníci a my shledáváme nahrazování starých zářivkových trubic led trubicemi jako snadný a efektivní způsob jak zvýšit požární bezpečnost osvětlení. V praxi vždy doporučujeme používat alespoň bezpečnostní startéry ve spojení se starými zářivkami nebo alternativně nahradit zářivky LED trubicemi. Teplota vysoce kvalitních LED trubic nestoupá příliš vysoko, ani když na konci své životnosti začnou odcházet. Kromě požární bezpečnosti LED trubice přinášejí i další výhody v podobě finančních úspor, které plynou z nižší spotřeby energie a delších intervalů mezi výměnou trubic, říká Malinen.

Tukes dohlíží a testuje

Podle bulletinu vydaného v březnu 2019 finskou agenturou pro bezpečnost a chemikálie Tukes (obdoba českého Technického ústavu požární ochrany) byla v roce 2018 ve Finsku elektrická zařízení odpovědná za více než 2 500 požárů (v ČR za tuto dobu 4077). V domácnostech byly nejčastějšími příčinami požáru kamna a trouby, které způsobily přibližně 950 požárů a svítidla (zhruba 200 požárů) skončila na druhém místě. Podle statistického systému finských záchranných služeb PRONTO jsou zářivky po dlouhou dobu druhým největším iniciátorem poplachů souvisejících s požáry budov. Vzhledem k tomu, že požáry elektrických kamen jsou do značné míry důsledkem lidské nedbalosti, je technologie zářivek nejčastějším důvodem poplachů souvisejících s požáry, pokud uvažujeme pouze technologii. Ve svém bulletinu dává ústav tipy na bezpečnější využití elektřiny a naléhá na lidi, aby dávali na selhání starých zářivek pozor. Vyzývá také uživatele, aby upřednostňovali LED osvětlení, které se neohřívá tolik jako tradiční technologie osvětlení.

Tukes je také velmi dobře obeznámen s LED trubicemi jako produktovým segmentem. Na počátku roku 2000 byl svědkem prvních LED trubic a rychle rostoucí potřebou kontrolovat jejich velmi různou úroveň kvality a bezpečnosti. V roce 2011 byl publikován evropskými orgány pro dozor nad trhem dokument, který stanovil základní pravidla, podle kterých by všechny vyrobené a instalované led trubice měly být bezpečné a měly by splňovat požadavky stanovené pro ně v EU. Ale ve skutečnosti to byl až mezinárodní standard IEC 62776, který způsobil, že trh s LED trubicemi se vyčistil. Tato norma obsahuje jasné požadavky na konstrukci a testování bezpečných LED trubic a byla zveřejněna jako harmonizovaná evropská norma EN v roce 2015. Tento standard označil bod, ve kterém se všichni hlavní mezinárodní výrobci osvětlení zapojili do obchodu s led trubicemi svými vlastními výrobky. Opravdu, podle průzkumu úřadů Infiniti Reports (2015) a QY Research (2018) jsou dnes led trubice jedním z nejprodávanějších a také nejrychleji rostoucích segmentů LED produktů.

Tukes testuje LED žárovky a trubice nepřetržitě v rámci svého dozoru nad trhem. Od zveřejnění harmonizované normy se bezpečnostní otázky týkající se trubic výrazně zlepšily, nicméně, podle registru Tukes pro dozor nad trhem se stále u zkoušek objevuje množství nebezpečných trubic.

Odpovídajícím způsobem registr EU pro dohled nad trhem uvádí, že počet led trubic nesplňujících požadavky byl v roce 2010 patnáct, zatímco v roce 2017 spadlo číslo na jeden. Stejný trend je patrný také na seznamu Safety Gate, což je systém Evropské komise varující před nebezpečnými nepotravinářskými produkty. Přesto, led světelné výrobky stále udržují místní požární ústavy a další orgány pro dozor nad trhem v permanenci a jako v mnoha i v tomto případě platí, příliš nízké ceny často korelují s dodržováním předpisů a kvalitou.

Návrat žárovek a trubic?

Z pohledu požární bezpečnosti je dobré, že se trh s LED trubicemi konsolidoval, vzhledem k jejich snadné vyměnitelnosti a nahraditelnosti pomalu z trhu vytlačují integrovaná led svítidla. V průběhu minulého roku se totiž začala točit veřejná diskuse kolem toho, že světelný zdroj v integrovaných led svítidlech dostupných na trhu nemůže často uživatel sám vyměnit. Podle finské, státem vlastněné společnosti pro udržitelný rozvoj Motiva, může nemožnost výměny LED zdroje ve svítidlech pro jejich uživatele překvapením. Při profesionálním použití je problém ještě větší, vzhledem k tomu, že integrovaná led svítidla jsou často instalovány v řádu desítek nebo dokonce stovek najednou. Jak se technologie vyvíjí, můžeme se ocitnout v situaci, kdy podobný model již během několika let nemusí být na trhu k dispozici, aby nahradil vadný model. To znamená, že namísto pouhé výměny zdroje musí investor buď čelit namáhavé výměně svítidel, nebo se musí vypořádat s nerovnoměrným osvětlením nebo, v nejhorším případě, vyměnit celou světelnou soustavu předčasně. Některé z těchto obav řeší plánovaná směrnice EU o ekodesignu. Jakmile směrnice vstoupí v roce 2021 v platnost, budou muset být všechna svítidla, u nichž nelze vyměnit zdroj světla, označena.

Mnoho led trubic je kompatibilních s většinou starých zářivkových svítidel a je možné je dle ČSN EN 62776 bez nutnosti volat elektrikáře vyměnit. Kromě toho většina světových výrobců také uvedla na trh svítidla přímo určené pro LED trubice. U starých osvětlovacích těles LED trubice často nahrazují zejména tradiční zářivky, o nichž se zjistilo, že jsou jednou z největších příčin požárů. S ohledem na to se dá očekávat, že rozšíření použití LED trubic v budoucnu zlepší naši požární bezpečnost.