eshop
 

EU chce zpět LED svítidla s vyměnitelnými zdroji

26. 1. 2019

Vrátí se zase svítidla s vyměnitelnými standardizovanými zdroji? Podle předloženého návrhu regulativu Evropské komise je tato možnost velmi reálná. Překotný vývoj led svítidel a zdrojů v posledních letech nám nedával možnost predikovat dopady všech možných technických řešení. Nyní je více než jasné, že cesta integrovaných led svítidel nebyla zrovna šťastná, resp. udržitelná.

Představte si, že vyměníte v průmyslové hale 1000 kusů svítidel za integrovaná led svítidla (integrované znamená, že je zdroj napevno přimontován/součástí svítidla a jeho výměna při poruše je, mírně řečeno, komplikovaná). Není jej tedy možné vyměnit (alespoň ne bez zásahu výrobce).

Pořízením integrovaného led svítidla, vlivem neexistujícího standardu, který by svítidla unifikoval a nedělal z každého takového svítidla "jedinečný kousek", sázíte vše na jednu kartu. Potenciální rizika jsou následující – výrobce přestane vámi implementovaný model svítidla vyrábět nebo výrobce zanikne. Obě varianty mají stejný dopad. Investorovi ve chvíli kdy začnou integrovaná svítidla odcházet, nezbývá než soustavu záplatovat nejpodobnějšími svítidly na trhu, což se projeví v rozdílu ve vzhledu i funkčnosti (rovnoměrnosti osvětlení, barevné teplotě atd.) světelné soustavy. Další možností je celou světelnou soustavu kompletně zrekonstruovat a pořídit svítidla nová. Tedy stará svítidla, která nemusí být nutně za hranicí životnosti, vyhodit do popelnice.

To se dá v souhrnu nazvat jako plýtvání penězi investorů, nebo rovnou plýtváním materiálem a surovinami, což zrovna moc ekologicky a udržitelně nezní.

Nový návrh Ecodesignu, který by dle předpokladů mohl vejít v platnost od září roku 2020, by určoval výrobcům dodávat na trh jen svítidla s vyměnitelnými, standardizovanými led zdroji.

Doposud je takovým certifikovaným led zdrojem pouze LED trubice. Pro led trubice vešla v platnost roku 2016 norma IEC62776, která stanovuje mechanické i optické vlastnosti zdroje a sjednocuje tak výrobky/výrobce splňující tuto normu napříč trhem. Zákazník pak při poruše nemusí lomit rukama, že mu odešla led zářivka a výrobce, od nějž ji pořizoval, již nevyrábí. Jednoduše koupí led trubici splňující zmíněnou normu a snadno a bezpečně ji vymění.

Občas nějaké regulativy produkované evropskou komisí dávají smysl. Co říkáte?

Zdroj: http://luxreview.com/article/2018/04/will-eu-bring-back-lamp-and-luminaires-